Международен Фестивал на фолклорната носия в Жеравна

Фестивалът е създаден през 2008 година по идея на Христо Ив. Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на Национален фолклорен ансамбъл „БЪЛГАРЕ“ и председател на Фондация „БЪЛГАРЕ“. Атрактивната им сватба с фолклорната певица Албена Вескова през 2005 г. в местността Костина край с. Рибарица по старинен български обичай, на която младоженците и присъстващите 400 гости са с български народни носии, има широк позитивен отзвук. Това мотивира създателя на „БЪЛГАРЕ“ с помощта на неговите партньори Ян и Елена Андерсон, на тогавашния кмет на Жеравна Лъчезар Германов, бизнесмените Калин Григоров и Георги Манев, както и на други съмишленици, да организира много по-мащабно събитие, което да дава възможност на всеки желаещ поне за три дни в годината да облече българска носия и да направи скок век и половина назад във времето.

Организатори и домакини

Организатор на фестивала е създадената през 2004 година от Христо Ив. Димитров и семейство Андерсон Фондация „БЪЛГАРЕ“. Съвместно с марката „Бона фиде“ на Калин Григоров, Община Котел и Кметство Жеравна, Фондацията организира ежегодния международен Фестивал на фолклорната носия, чието първо издание е през август 2008 година. Неизменен домакин на фестивала е екипът на Национален фолклорен ансамбъл „БЪЛГАРЕ“. Фестивалът е частна инициатива и се издържа благодарение  приходите от входната такса и от дарения на съмишленици. Всяка година десетки дарители и медийни партньори допринасят за успешното провеждане на родолюбивата инициатива в Жеравна.

Спонсори

Традиционни спонсори на фестивала от самото му създаване са Ян и Елена Андерсон, Георги Манев и Калин Григоров. Всяко издание се осъществява с подкрепата и на десетки други дарители. През последните три години фестивалът има съдействие и от Министерството на културата и Министерството на туризма.

Място и време на провеждане

Архитектурният резерват Жеравна е избран от Христо Ив. Димитров за център на фестивала. През 2008 г. е сключен дългосрочен договор с Община Котел за ползване на част от местността Добромерица край селото за място на събитието. Фестивалната територия е обособена сред боровата гора на хълма Добромерица. Фестивалът е тридневен /петък, събота и неделя/ и се провежда в предпоследния уикенд на месец август, като датите му са подвижни всяка година.

Правилник

Участието в този фестивал е доброволен акт и желаещите да се включат в него старателно спазват задължителните изисквания за провеждането му. С цел да се придаде възможно най-пълна автентичност на обстановката и максималното й приближаване до българския бит отпреди век и половина, действа строг фестивален правилник.

Главното изискване за прекрачване във фестивалната територия е да сте облечени във фолклорна носия. Забранено е внасянето и ползването на редица предмети от съвременния живот, както и на изделия от пластмаса. Ползването на мобилни телефони е разрешено само на определено за разговори място. През първите два дни категорично е забранено заснемането с камери, фотоапарати, мобилни телефони и др. Право на това имат само акредитирани медии и служебните фотографи на фестивала.

  Стремежът на организаторите е постигане на типичната атмосфера от годините на националното ни Възраждане в името на едно необикновено родолюбиво събитие, богато на приятни емоции и оставящо незабравими спомени. Замислен като мащабно групово автентично изживяване, в което, правейки скок назад във времето, всеки е пряк участник, а не просто зрител, Фестивалът на фолклорната носия няма аналог до момента у нас.

Програма

Традиционни са концертът на професионален български фолклорен ансамбъл /формация/ в първата вечер, изпълнения на любителски  фолклорни клубове и школи от цяла България и народни борби през втория ден, концерт на гостуващи чуждестранни фолклорни състави  и „Олелията” край големия огън първите две вечери. В последните няколко години двойки истински младоженци избират сватбата им по старинен български народен обичай да се състои именно на този фестивал. По време на „Жеравна 2015“ за първи път бе проведен конкурс за автентични и стилизирани български народни носии, който стана традиция. От „Жеравна 2016“ прегледът на групи за автентичен фолклор бе заменен с представяне на любителски клубове, школи и танцови състави за български народни танци.

Фестивален вестник

„Фестиваленъ вестникъ” излиза от 2010 г. като безплатно информационно издание на фестивала, включващо програмата му, правилника за провеждане, актуална информация, текстове с патриотични акценти, както и развлекателни страници. Вестникът се издава от Фондация „БЪЛГАРЕ“ и е от 8 страници, с приложен към него „Войводски вестник“ – безплатно издание на сдружение „Пазители на българщината“. Екземпляр от вестника получава с влизането си всеки гост и участник във Фестивала на фолклорната носия.

История на Фестивала

  1. „Жеравна 2008“ – 22, 23, 24 август. Близо 800 посетители и участници. В програмата: концерт на НФА „БЪЛГАРЕ“ и изяви на 14 групи за автентичен фолклор от страната.
  2. „Жеравна 2009“ – 21, 22, 23 август. 3000 посетители и участници. В програмата: концерт на ансамбъл „Тракия“ – Пловдив и групата на ямболските коледари, изяви на 20 групи за автентичен фолклор. Чуждестранни участници: FDA – фолклорен ансамбъл от гр. Амерсфорт, Холандия и ансамбъл „Родо“, гр. Атина, Гърция.
  3. „Жеравна 2010“ – 20, 21, 22 август. 6000 посетители и участници. В програмата: концерт на Северняшкия ансамбъл – Плевен, изяви на 27 групи за автентичен фолклор. Чуждестранни участници: фолклорен ансамбъл „Бурнасул“, гр. Александрия, Румъния и ансамбъл „Родо“, гр. Атина, Гърция.
  4. „Жеравна 2011“ – 19, 20, 21 август. 10 000 посетители и участници. В програмата: концерт на ансамбъл „Пирин“ – Благоевград, изяви на 33 групи за автентичен фолклор. Чуждестранни участници: фолклорен ансамбъл „Кампиа Романа“, гр. Александрия, Румъния, фолклорен ансамбъл „Ера“, гр. Ужице, Сърбия и ансамбъл „Висла“ на Училището по икономика, гр. Варшава, Полша.
  5. „Жеравна 2012“ – 17, 18, 19 август. 12 000 посетители и участници. В програмата: концерт на ДФА „Филип Кутев“, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич и Етрополската духова музика, старинна традиционна българска сватба с истински младоженци, изяви на 35 групи за автентичен фолклор. Чуждестранни участници: фолклорен ансамбъл „Забава“, гр. Саратов, Русия, ансамбъл „Свети Сава“, гр. Нова Пазова, Сърбия и ансамбъл „Свети Сава“, гр. Осиек, Хърватска.
  6. „Жеравна 2013“ – 23, 24, 25 август. 15 000 посетители и участници. В програмата: концерт на фолклорен ансамбъл „Странджа“, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич и Етрополската духова музика, изяви на 35 групи за автентичен фолклор. Чуждестранни участници: фолклорен ансамбъл към Художествения институт, гр. Суракарта, о. Ява, Индонезия и фолклорен ансамбъл „Мария Танасе“, гр. Крайова, Румъния.
  7. „Жеравна 2014“ – 22, 23, 24 август. Над 15 000 посетители и участници. В програмата: връчване на годишното отличие „Апостол на българщината“, концерт на ПТФ „Етноритъм“, концерт на народните певици Албена Вескова, Галина Дормушлийска, Данислав Кехайов и Валерия Момчилова, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич и Етрополската духова музика, старинна традиционна българска сватба с истински младоженци, изяви на 40 групи за автентичен фолклор. Дъжд отменя концерта на група „Булгара“ във втората вечер.
  8. „Жеравна 2015“ – 21, 22, 23 август. Около 16 000 посетители и участници. В програмата: връчване на годишното отличие „Апостол на българщината“, концерт на Ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик“, народно веселие с орк. „Здравец“ – Варна, тракийски оркестър „Гергьовден“, „100 каба гайди“, зурни от Петрич, ритуал „Свето кръщение“ на деца, тържествено освещаване на знамената на четите от сдружение „Пазители на българщината“, изяви на 34 групи за автентичен фолклор, конкурс за автентични и стилизирани български носии, надиграване на любители танцьори, възпоменание за Апостола. Чуждестранни участници: ансамбъл „Българче“ – фолклорен състав на банатски българи от с. Винга, Румъния и фолклорен танцов състав от Белинц, окръг Тимиш, Румъния.
  9. „Жеравна 2016“ – 19, 20 и 21 август. Близо 20 000 посетители и участници. В програмата: възпоменание за героите на България, връчване на годишното отличие „Апостол на българщината“, фолклорен концерт с участието на солистката на НФА „БЪЛГАРЕ“ Албена Вескова, квартет „Абагар“, „Огражденската четворка“ и ансамбъл „Гайтан“, концерт на народната певица Пепи Христозова и оркестър, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич и Етрополската духова музика, представяне на 14 любителски танцови клуба и школи за български народни танци, конкурс за автентични и стилизирани български носии, надиграване на любители танцьори, народни борби, нестинарски игри, концерт на народната певица Николина Чакърдъкова, народно веселие с оркестър „Експрес бенд“ и виртуоза на цигулката Атанас Славов-Мравчо.
  10. „Жеравна 2017“ – 18, 19 и 20 август. Около 23 000 посетители и гости. В програмата: връчване на годишното отличие „Апостол на българщината“, фолклорен спектакъл на ансамбъл „Чинари“, спектакъл „О, Шипка!“, народно веселие с Иво Папазов-Ибряма, традиционна българска сватба, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич и Етрополската духова музика, представяне на 18 любителски танцови клуба и школи за български народни танци, конкурс за автентични и стилизирани български носии, надиграване на любители танцьори, народни борби, нестинарски игри, концерт на Ансамбъл „Сливен“, концерти на солистката на на НФА „БЪЛГАРЕ“ Албена Вескова, на народната певица Росица Пейчева и „Етноритъм“, народно веселие с оркестър „Орфей“. Чуждестранни участници: група за български народни песни и танци – Япония.
  11. „Жеравна 2018“ – 17, 18 и 19 август. Над 20 000 посетители и гости. В програмата: възпоменание за героите на България, концерт на танцов състав „Чудесия“ – Пазарджик, концерт-спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич, Етрополската духова музика, концерт на Албена Вескова – солистка на НФА „БЪЛГАРЕ“, народно веселие с „Роял бенд“ – Благоевград, оркестър „Лира“ – Добрич и народната певица Ваня Вълкова. Традиционна българска сватба на холивудския актьор Бен Крос и българката Деяна Бонева. Представяне на 12 любителски танцови клуба и школи за български народни танци, конкурс за автентични и стилизирани български носии, надиграване на любители танцьори, народни борби, народно веселие със „100 каба гайди“, тракийски оркестър „Гергьовден“, зурни от Петрич и Етрополската духова музика, Дъбенската група, концерти на Николай Славеев, Славка Калчева и оркестър „Канарите“. Чуждестранни участници: вокална група „Български трендафил от Север“ – Норвегия.
  12. „Жеравна 2019“ – 16, 17 и 18 август.

 

За информация и контакти

www.nosia.bg

www.facebook.com/festival.jeravna